هدف از این تحقیق بررسی عراق و جغرافیای انسانی آن با فرمت docx در قالب 30 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مشخصات عمومی عراق

جغرافیای تاریخی

جغرافیای انسانی

جغرافیای اقتصادی

منابع

 

 

 

کل مرزهای عراق 3859 کیلومتر می‌باشد که از این میان 1609 کیلومتر با ایران، 181 کیلومتر با اردن، 240 کیلومتر با کویت، 814 کیلومتر با عربستان سعودی، 605 کیلومتر با سوریه و 352 کیلومتر با کشور ترکیه مرز مشترک دارد، طول نوار ساحلی این کشور در خلیج فارس که تنها مسیر دسترسی به آب‌های آزاد است حدود 58 کیلومتر می‌باشد. اگرچه طول دسترسی به پهنۀ خلیج فارس را منبع فوق 58 کیلومتر ذکر کرده ولی طبق محاسبات انجام شده از طرف سازمان جغرافیایی نیروهای مسلّح و بر اساس حریم جزر و مد، نوار ساحلی عراق بین 20 تا 48 کیلومتر برآورد می‌شود.

 

 

 

بر اساس اولین تقسیمات کشوری در عراق سه ولایت موصل، بغداد و بصره تشکیل دهنده عراق فعلی بودند، قانون اساسی مصوّب سال 1970م که یک سال بعد، اصلاحیه‌ای بدان منضم گشت عراق، متشکل از 16 استان (به جزء استان نجف و تکریت که امروزه به استان‌های شانزده‌گانۀ قبلی عراق افزوده شده‌اند) بود. که زیر نظر فرماندار دولت مرکزی اداره می‌شد. اما امروزه نظام فدرال جمهوری عراق متشكل از یك پایتخت و چند منطقه و استان غیرمركزی و ادارات محلی است.

 

 

 

هر استان از چند شهرستان و ناحیه و روستا تشكیل شده است. به استانهایی كه در قالب منطقه سازمان یافته‌اند اختیارت اداری و مالی گسترده‌ای داده می‌شود تا بتواند امور خود را براساس اصل مركزیت‌زدایی اداری، اداره كند. استاندار كه شورای استان او را انتخاب می‌كند رئیس اجرایی عالی استان برای اجرای اختیارات، كه شورای استان به او داده است به شمار می‌رود.