هدف از این تحقیق بررسی فساد در اقتصاد و انواع آن با فرمت docx در قالب 55 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مقدمه

مفهوم فساد

انواع فساد

سطوح فساد

روش های سنجش فساد

مغیرهای موثر بر فساد

دموکراسی و تداوم آن

ثبات سیاسی

تمرکز زدایی

آزادسازی اقتصادی

تورم

تولید ناخالص داخلی

صادرات و واردات

رانت اقتصادی

سابقه حکومت استعماری

مقررات دولتی

حکومت

بوروکراسی

حقوق کارمندان دولتی

منابع

 

 

 

هنگامی که اثرات منفی فساد را نظر می­گیریم، یک سؤال پژوهشی واضح مطرح می شود: چه چیزی دلیل آن است که فساد در برخی از کشورها رایج است در حالی که کشورهای دیگر موفق به جلوگیری از فساد کشورشان می­شوند؟ تحقیقات نشان می­دهد فساد زیان‌بخش است اما مکانیسم­های دقیق تأثیرگذاری آن را مشخص نمی­کنند (اکرمن، 9:1385). با این حال، در حالی که تئوری­های تعیین کننده فساد بسیارند و ادبیات نظری در مورد این مطلب فراوان است، مطالعات تجربی در این خصوص نسبتاً کم است (Lederman,2004). طی دهه گذشته تئوری­های تبیین کننده فساد توسعه عظیمی داشتند (همان: 4). تجزیه و تحلیل تجربی علل بروز فساد در اواخر دهه 1980 و اویل دهه 1990 پدید آمده است اما ادبیات تجربی در این خصوص با نمونه­های بزرگ در مراحل اولیه خود است. مطالعات تجربی نمونه­های بزرگ در اواسط دهه 1990 آغاز شد. تا اواسط دهه 1990 موضوع فساد در علوم اجتماعی چندان مورد توجه نبود، که یکی از دلایل آن، اعتقاد به تأثیر فساد در توسعه اقتصادی بوده است. اما دلیل اصلی آن، انتشار داده­هایی درخصوص فساد توسط سازمان شفافیت بین­الملل در سال 1996 و بعد از آن بانک جهانی می­باشد (2012Rothstein & Teorell,).

 

 

 

در بین مطالعات انجام شده در خصوص عوامل مؤثر بر فساد، برخی مطالعات بر نقش دموکراسی به عنوان عامل تعیین کننده فساد تأکید دارند. برخی بر بار نظارتی و آزادی اقتصادی، مرکزيت­زدايى و فدرالیسم، گسترش منابع طبیعی مانند فعالیت اقتصادی و اصول قانونی کشوری به عنوان مانع فساد تأکید دارند. همچنین برخی معتقدند تفاوت در میزان فساد به سنت­های تاریخی و فرهنگی طولانی مدت و یا به تفاوت در سطح توسعه اقتصادی کشورها بر می­گردد. نهادهای سیاسی کشورها یا انگیزه های ایجاد شده توسط حاکمان عمومی را نیز در این امر دخیل می­دانند. بنابراین، در یک نگاه کلی، محققین عوامل مؤثر بر فساد را در سه دسته مورد بحث قرار داده­اند: عوامل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی.