هدف از این تحقیق بررسی شهروندی و پژوهش هایی درباره ی آن با فرمت docx در قالب 18 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

تحقیقات خارجی

شهروندی

« شهروندی » ( کیث فالکس ، 2000 )

شهروندی و جامعه مدنی ( توماس ژانوسکی ،1998 )

نقش و تأثیر رسانه تلویزیون

نتیجه گیری از مروری بر ادبیات تحقیق

منابع

 

 

 

شهروندی کتابی است از کیث فالکس که در سال 2000 در انگلستان منتشر شده و محمد تقی دلفروز این کتاب را در سال 1381 به فارسی ترجمه کرده است و توسط انتشارات کویر در تهران به چاپ رسیده است . نویسنده در مقدمه کتاب بیان می کند که رویکردش به موضوع شهروندی نه یک رویکرد تاریخی یا مقایسه ای ، بلکه یک رویکرد مفهومی است . او دلایل جذابیت شهروندی را برای هر دو گروه محققین چپ و راست ، دارا بودن هردو عنصر فردگرایانه و جمع گرایانه و داشتن یک ایده ذاتاً ارتباطی می داند ، چراکه به نظر او شهروندی متضمن همکاری میان افراد برای اداره زندگیشان می باشد .

 

 

 

فالکس در ادامه به مرور مفهومی شهروندی پرداخته و شهروندی را هویتی می داند که بیش از هر هویت دیگری مثل نژاد ، مذهب ، طبقه یا جنسیت قادر است انگیزه سیاسی اساسی انسانها یعنی نیاز به ، به رسمیت شناخته شدن را ارضاء کند . کارکرد اصلی شهروندی عبارت است از اداره جامعه بر طبق اصول احترام به حقوق دیگران و تعهد به ایفای نقش در حفظ نهادهای مشترکی که این حقوق را پایدار می دارند . او شهروندی را مثالی عالی از مفهوم دوگانگی ساختار آنتونی گیدنز می داند که در آن عاملیت فرد و ساختارهای اجتماعی بطور متقابل به هم وابسته اند . فرد از طریق اعمال حقوق و تعهدات شهروندی ، شرایط ضروری شهروندی را باز تولید می کند . لذا فالکس شهروندی را یک هویت پویا و ایده ای می داند که همواره مجموعه خاصی ازروابط و انواعی از شیوه اداره را که در هر جامعه مفروضی یافت می شوند منعکس می نماید .

 

 

 

 او همچنین استدلال می کند که به منظور معنادار ساختن شهروندی و بخشیدن فرصت واقعی به افراد برای استفاده از حقوقشان و انجام تعهداتشان باید بپذیریم که شهروندی همواره به منافع وابسته است ، و بدین ترتیب ، به دفاع از ایده برقراری درآمد شهروند می پردازد . نهایتاً او ایده شهروندی چندگانه هیتر را مناسبترین شکل شهروندی می داند . همچنین او بهترین شکل جامعه سیاسی برای یک شهروندی پسامدرن را ، جامعه ای می داند که در آن میهن پرستی قانونی به جای پیوندهای فرهنگی ، بوجود آورنده حس وفاداری و تعهد باشد .