هدف از این تحقیق بررسی نگرش حرفه ای و عملکرد معلمان با فرمت docx در قالب 32 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

نگرش حرفه ای

تأثیر نگرش حرفه ای بر عملكرد دبیران

تدریس به منزله مؤلفه ای هنری

تقویت ویژگی پژوهندگی در معلم

توجه به تربیت، آموزش و بازآموزی معلم

انواع آموزش در توسعه استانداردهای آموزشی و نگرش حرفه ای معلمان

منابع

 

 

 

نگرش یکی از ویژگی های انسانی است که به نظر می رسد  از ویژگی های فطری انسانها  باشد . نگرش عاملی برای برقراری روابط اجتماعی است . در واقع روابط انسانها با یکدیگر بر پایه نگرش استوار شده است . بدون نگرش رفتار های انسانی معنی و مفهوم خود را از دست می دهند . هر  رفتاری که در  موقعیتی خاص در قبال دیگری صورت می گیرد ، نشانگر نگرشی است که فرد در قبال دیگران دارد .  تفکر عقلانی و منطقی نیز همان است که انسان باید حقوق خویش را بشناسد و حقوق دیگران را نیز رعایت نماید. نگرش یک مفهوم ذهنی ، عقلانی و منطقی است که انسانها برای عملی کردن اهدافشان و حفظ تعادل ، حیات و دوام نظام اجتماعی بر پایه نیروی خود دوستی ساخته و پرداخته کرده اند . 

 

 

 

 شکوفایی استعداد موجب گردیده است که انسان برای حفظ و پرورش آن هنجار هایی را با توجه به موقعیت های مختلف ابداع نماید . بنابر این نگرش یکی از ویژگی های انسانی است که در همه وجود دارد ، اما همه به یک اندازه به آن پایبند نیستند .عوامل متعددی موجب می شود که میزان نگرش در افراد مختلف ، متفاوت  باشد ؛ تحقیقات متعددی در این زمینه صورت گرفته و عواملی همچون رضایت ، اعتقادات دینی ، وجدان ، اخلاق ، فرهنگ ، احساس تعلق ، وضعیت اقتصادی ، نگرش ، میزان تحصیلات و...  برنگرش حرفه ای افراد دخیل دانسته اند .

 

 

 

یكی از عمده ترین دغدغه های مدیران كارآمد در سطوح مختلف، چگونگی ایجاد بسترهای مناسب بـرای عوامل انسانی شاغل در تمام حرفه ها است تا آنها با حس مسئولیت و نگرش كامل به حرفه خود بپردازند و اصول اخلاقی حاكم بر شغل و حرفه خود را رعایت كنند. اما این مدیران به رغم كارآمد بودن ، بعضاَ با توفیق روبرو نیستند و هرازگاهی در رسانه های جمعی می خوانیم پل یا ساختمانی فرو می ریزد، جاده ای غیراستاندارد ساخته می شود، سازمانی ورشكست می شود، پسابهای كارخانه ای به رودخانه ای سرازیر و یا یكی از كارخانه های صنایع غذایی به علت عدم رعایت مسایل بهداشتی تعطیل می شود.

 

 

 

 همگی این اتفاقات ، گروههــای مختلف مردم راموردتهدید قرارمی دهد اما دلایل وقوع این اتفاق‌ها چیست؟ بررسی و تحقیق پیرامون چنین اتفاق‌هایی آنقدر آسان نیست كه بتوان با نگاهی ساده به این رخدادها ،آنها را تجزیه وتحلیل كرده و دلایل رخدادشان را به دست آورد. بلكه این دلایل در بطن و نهاد فرایند مشاغل گوناگون و فرهنگ حاكم بر آن استوار است یعنی همان اصول زیربنایی كه باید بدان پایبند بود. چندی است اصطلاح نگرش حرفه ای به فرهنگ اداری کشور راه یافته و مورد توجه مدیران ارشد قرار گرفته است. نگرش حرفه ای  را می‌توان رضایت قلبی و التزام عملی نسبت به وظایف تعیین شده برای انسان تعریف کرد. با این شرط که بدون هرگونه سیستم نظارتی ، شخص وظایف خود را به بهترین نحو ممکن به انجام رساند(نجفی،71:1387)