هدف از این تحقیق بررسی نظریه های مرتبط با مهریه با فرمت docx در قالب 71 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

نظریه ساختگرایی 

نظریه کارکردگرایی 

نظریه کنش متقابل نمادین 

نظریه مبادله 

نظریه گزینش معقولانه 

نظریه جامعه توده وار و قدرت رسانه ‏ها

دیدگاههای نظری دینداری

منابع

 

 

 

بر طبق عقیده نظریه­پرداز فمینیست، آلیسون آسیتر، چهار نظر رایج در مورد شکل­های گوناگون ساختارگرایی وجود دارد. اول، یک ساختار، وضعیت هر عنصر در کل را تعیین می کند؛ دوم، هر سیستم یک ساختار دارد؛ سوم، قوانین ساختاری بیشتر در مقابله با همزیستی هستند نه تغییر؛ چهارم، ساختارها، چیزهای واقعی هستند که در زیر سطح معنا قرار دارند(assiter،1384:272). امروزه، آن نظام فکری و جهان‌بینی ساخت‌گرا خوانده می‌شود که در آن، هر واقعیت مادی و انسانی در حدّ مجموعه‌ای از روابط و مناسبات شناخته می‌شود و عقل می‌تواند به شناخت فرمول آن از طریق تفکیک آنان از یکدیگر و تمیز دوگانگی­ها، با قبول این نکته که تمامی امر واقع ترکیبی است(همه چیز ساخت است)، دست یابد.

 

 

 

لیکن، ساخت یک پدیدۀ خاص، جز نتیجۀ یک فرایند فعّال نیست که تنها نقش مشروع آن، قالب‌ریزی کردن است. ساخت‌گرایی نیز مانند کارکردگرایی از آثار دورکیم تأثیر پذیرفته است، اگر چه عامل اصلی تکامل آن را باید در زبان‌شناسی جستجو کرد. آثار فرینان دوسوسور، ‌زبان‌شناس سوئیسی مهمترین منبع اولیه اندیشه‌های ساخت‌گرایانه بود، که وارد علوم انسانی و اجتماعی شد. تحلیل ساخت‌گرایی در مطالعۀ خویشاوندی، اسطوره، دین و حوزه‌های دیگر به کار برده شده است.